НП „България – образователни маршрути“
Национална програма „България – образователни маршрути“
Министерството на образованието и науката подпомага създаването на условия за развитие на съвременното образование на XXI век чрез обучение, възпитание и социализация на всички ученици, по всяко време и навсякъде. Подобен подход подпомага затвърждаването и надграждането на знанията и уменията, придобити в училище от учениците. Придобиването на знания чрез преживяване извън училището, в реална среда чрез различни образователни маршрути, които включват обекти в тематичните направления: история и археология – от древността до днес; география и икономика – от недрата на земята и минералите до икономическите предизвикателства в реалния живот; биология, биоразнообразиe и екология – в природата и живота с всичките си проявления; изкуства, архитектура и литература – пренесени от векове за векове; етнография, фолклор и занаяти – традиции, съхранили страната и влезли в голямата съкровищница на света и т.н., допринасят за личностното и гражданско развитие на учениците, за патриотичното им възпитание, както и за придобиване на трайно, интегрирано знание. Програмата подпомага изпълнението на Стратегията за възпитателната работа в образователните институции (2019 - 2030 г.), където са определени мерките за патриотичното възпитание, които имат за цел формиране на личностни качества, ценности, нагласи и мотиви, за да подпомогнат пълноценното развитие на ученика като индивидуалност и член на обществото, формирането на позитивното отношение към историята на българската нация, уважение към традициите, обичаите и ритуалите в резултат от тяхното познаване.
Осъществените дейности:
- проведени срещи, свързани със затвърждаване и надграждане на знания и умения, придобити в училище чрез наблюдения, проучване и преживяване в реална среда в различни образователни маршрути по съответните направления – на всички посетени места, учениците имаха възможност да разгледат и да се потопят в атмосферата. На някои от обектите се предлагаха организирани беседи от музеите, които разшириха познанията на учениците. На обектите от направление География и икономика и направление Биология, биоразнообразие и екология, на които нямаше възможност за гид към обекта, тази функция пое г-н Павлин Върбишки - учител по география и биология. Той запозна учениците с характерните ососбености на всички посетени обекти, припомни и онагледи голяма част от уроците в час. На три от посетените обекти, ученици от различни класове имаха поставени проучвателни задачи за предварителна подготовка, което много ги мотивира за добро представяне и успяха да спечелят вниманието на останалите участници.
- получаване на интегрирано знание и познания за България – с избора на обекти от всички пет тематични направления, учениците опознаха едни от най-красивите кътчета на родината, докоснаха се до възрожденския период, усетиха величието на българската история, архитектура и етнография по жив и емоционален за тях начин. Бяха онагледени много уроци, което помогна за затвърждаването на знанията, придобити в класната стая.
- придобиване на умения за правилен модел на поведение чрез проява на толерантност, ефективна комуникация, умения за работа в екип и социална активност - чрез проведените занимания и игри, както и с поставените тематични задачи по време на посещенията на обектите от тематичните направления и престоя в мястото за настаняване, учениците успяха да изградят умения за работа в екип и ефективна комуникация. За времето прекарано с ученици от различни класове и лагерници от различни етноси, участниците успяха да развият своята толерантност, тактичност и коректно поведение.