Действащи проекти:
1. Проект № 2022-1-BG01-KA122-VET –000072953 "Био икономика за "зелени" работни места - инвестиция в бъдещето".
2. Проект № 2021 - 1 - BG01 - KA122 - VET - 000035921, "Улеснен достъп до дигитални възможности“.
1. Проект № 2022-1-BG01-KA122-VET –000072953 "Био икономика за "зелени" работни места - инвестиция в бъдещето".
2. Проект № 2021 - 1 - BG01 - KA122 - VET - 000035921, "Улеснен достъп до дигитални възможности“.
Проект № 2020 - 1 - BG01 - KA102 - 078771, "Биоикономика за "зелени" работни места в земеделието и селския туризъм", Програма "Еразъм+" на Европейския съюз, Ключова дейност 1 - "Образователна мобилност за граждани" сектор "Професионално образование и обучение".
Проектът включва провеждането на практика на ученици в сферата на биологичното земеделие и селския туризъм, която ще се проведе в град Брага - Португалия.
Проектът е съобразен със задълбочаване на мерките на Европейския съюз за създаване на споделена "зелена" икономика. Основният акцент е върху практическото обучение на учениците в компании, които полагат мерки за екологично чист производствен процес в биоземеделието и селския туризъм. С провеждането на мобилността се цели създаване на трайни нагласи сред училищната общност за "учене чрез правене" и съзнателно отговорно отношение към екологичното земеделие и селския туризъм, като важни сектори за споделена икономика на "зелено" производство и потребление.
Проектът е съобразен със задълбочаване на мерките на Европейския съюз за създаване на споделена "зелена" икономика. Основният акцент е върху практическото обучение на учениците в компании, които полагат мерки за екологично чист производствен процес в биоземеделието и селския туризъм. С провеждането на мобилността се цели създаване на трайни нагласи сред училищната общност за "учене чрез правене" и съзнателно отговорно отношение към екологичното земеделие и селския туризъм, като важни сектори за споделена икономика на "зелено" производство и потребление.
|
Учениците от ПГ по земеделие "Стефан Цанов" се завърнаха впечатлени и удовлетворени от двуседмичната практика в град Брага – Португалия.
Мобилността по „Еразъм+“ , предостави на участниците възможност да обогатят знания, да разширят мирогледа си, да пътуват и да се докоснат до многообразието от история, архитектура и култура в Европейския съюз. На официална церемония в ресторанта на Hotel Villa Garden Braga, Брага бяха връчени сертификати на учениците от нашите партньори Braga Mob Tiago Costa. Благодарим за доброто сътрудничество и възможността да участваме в проекта. Оставаме с незабравими спомени от международното сътрудничество, топли чувства от преживяното и много нови приятелства… Последните два дни групата от 24 ученици и 4 ръководители се отдаде на културно посещение на столицата Лисабон, религиозния център Фатима и курортното селище Валенса. Тръгнаха по уличките, спиращи дъха с красотата на сградите, но и със стръмнините си, наслаждаваха се на мигове изкуство. И отново просторни площади, църкви, красива архитектура. Не можаха да видят всичко от Португалия, но усетиха пулса на една от най-колоритните и посещавани държави. Пътуваха до Лисабон, пътят е 5 часа във всяка посока, но си струваше, защото успяха да се докоснат и до столицата. Пристигнаха там, от откъдето много от великите мореплаватели са потегляли към нови земи. Сред тях е и Вашку да Гама, отпътувал през 1479 г. към Индия. От големия Търговски площад (Praca do comersio) минаха под величествената арка и попаднаха на улица Аугуста – пешеходна търговска улица, която ги отведе до площад Росиу – паважът изобразява вълни и като го гледаш, сякаш съзнанието ти започва да плува. Интересен обект на улица Аугуста е асансьорът Санта Жуста, построен през 1902 г. от един от учениците на Густав Айфел (да, за Айфеловата кула иде реч). Направен е от ковано желязо, което в Португалия не е само материал, а и истински израз на художествена форма. Оказва се, че на път към Брага има още една спирка. Селището Фатима. Това е място за поклонение, което се посещава и от болни с надеждата да бъдат изцерени. Историята на чудесното Богородично явяване през 1917 г. е добре известна. Мястото днес впечатлява с мащабите си. Архитектурно напомня площада пред базиликата „Свети Петър“ във Ватикана. Градчето може лесно да се опише чрез красивата ни дума „китно“. И навсякъде са знаците на вярата. Интересни са не само забележителностите и архитектурата на Португалия, пазещи миналото, но и предлаганите вкусотии. След опиянителните посещения на редица забележителности и солидна доза културно обогатяване, учениците и техните ръководители опитваха и уникални и различни традиционни специалитети. Дните завършваха с прекрасни вечери в малки уютни ресторанти, където истински се усещаше гостоприемството на португалците. Май ще трябва да се върнем отново… Новината можете да видите тук. |
|
Чрез "Еразъм+" мобилност в Португалия учениците от ПГЗ „Стефан Цанов“ – гр. Кнежа две седмици под наставничеството на опитни специалист от практиката, затвърдиха наученото в училище, усвоиха нови знания и умения и разшириха своите професионални компетенции по избраните от тях професии. Учениците от специалност “Селски туризъм” са провели своята практика в къща за гости, където са се грижили за поддръжката, почистването, подреждането, сервирането и обслужването на гостите. Групата от ученици от специалности: “Растителна защита и агрохимия” и “Механизация на селското стопанство” са провели своята производствена практика чрез грижи за цветни и дървесни видове специфични и характерни за град Брага. Най- голямата група от ученици проведе своята практика в разсадник за киви, боровинки, къпини, малини и авокадо, където споделиха опит при технологията на отглеждане на различните видове растения, запознаха се с технологията им. Днес е последният ден от производствената практика на реални работни места в град Брага – Португалия. Учениците и техните наставници приеха трудно раздялата по между си. Фирми партньори за провеждане на практиката в реална работна среда са: - Alexandra Isabel Lobo Coutinho Gonçalves Campos Unipessoal. - Confraria de Nossa Senhora do Sameiro. - Travel Planet. Мобилността се реализира по проект № 2020-1-BG01-KA102-078771 „Биоикономика за „зелени“ работни места в земеделието и селския туризъм”, финансиран от програма Еразъм +, дейност КД1-мобилност за обучаеми и персонал в ПОО. Линк към новината можете да видите ТУК |
|
Проект № 2020-1-BG01-KA102-078771 „Биоикономика за „зелени“ работни места в земеделието и селския туризъм”, финансиран от програма "Еразъм +", град Брага – Португалия, от 10.07 до 25.07.2022 г. Групата от ПГЗ "Стефан Цанов" се потопи в очарованието на Порто и Авейра с техните живописни улички и сгради, исторически забележителности, красиви плажове по атлантическото крайбрежие. Дните посветени за релакс и опознаване на Португалия продължиха с посещение на Природонаучния музей. Учениците са много впечатлени от красивите курорти, от крайбрежието на Атлантически океан. Посещението се осъществи като част от дейностите за опознаване на местната култура в рамките на проект № 2020-1-BG01-KA102-078771 „Биоикономика за „зелени“ работни места в земеделието и селския туризъм”, финансиран от програма Еразъм +, дейност КД1-мобилност за обучаеми и персонал в ПОО. Новината можете да видите ТУК. |
В продължение на две седмици група ученици от Професионална гимназия по земеделие "Стефан Цанов" практикуват на реални работни места в град Брага - Португалия. - Линк към публикацията тук.
Стажът е в периода от 10.07 до 25.07.2022 г. и има за цел да ги подготви за бъдещата им професионална заетост, да ги направи по - адаптивни към промените, да разшири техните компетенции за комуникация и сътрудничество с хора от различни националности.
Мобилността се реализира по проект № 2020-1-BG01-KA102-078771 „Биоикономика за „зелени“ работни места в земеделието и селския туризъм”, финансиран от програма Еразъм +, дейност КД1-мобилност за обучаеми и персонал в ПОО.
В неделя група от 24 ученици пристигнаха в град Брага – Португалия. Групата е придружавана от 3 ръководители. С тях за мониторингово посещение е директорът на училището г-жа Светлана Калапишева.
Мобилност има за цел провеждане на ученическа практика, която ще се осъществи по предварително съгласувана между партньорските организации програма.
Понеделникът бе посветен на културна програма - посещение на забележителности в град Брага. Брага е петият по големина град в Португалия. Намира се в северозападната част на страната. Разположен е между две реки - Кавадо и Ешти. Градът има хилядолетна история и може да се похвали с чудесна архитектура. Ето някои от известните забележителности, които посетиха учасниците в проекта:
- Катедралата на Брага е първата португалска катедрала. Издигната е няколко десетилетия преди основаването на страната. Построяването и започва през 11-ти век. Катедралата е посветена на Дева Мария.
- Съкровищницата в музея на катедралата е най-голямата и забележителност. В нея са изложени скъпоценности, събирани през вековете.
- Епископският дворец, който се намира срещу катедралата.
- Музеят на изкуството в град Брага.
- Кралската църква.
- Светилище Сомейро и др.
От вторник започна учебната програма, която включва работни посещения и практически дейности, като са обхванати:
- компании за биологично земеделие;
- компании за развитие на селски туризъм;
- компании, прилагащи устойчиви методи на производство в съчетание с трудово ангажиране на лица в уязвима позиция;
- компании, използващи възобновяеми ресурси и опазващи биоразнообразието и околната среда;
- запознаване с философията и модела на пермакултурата като добра практика за развитие на устойчиво земеделие и др.
Фирми партньори за провеждане на практиката в реална работна среда са:
- Alexandra Isabel Lobo Coutinho Gonçalves Campos Unipessoal.
- Confraria de Nossa Senhora do Sameiro.
- Travel Planet.
Стажът е в периода от 10.07 до 25.07.2022 г. и има за цел да ги подготви за бъдещата им професионална заетост, да ги направи по - адаптивни към промените, да разшири техните компетенции за комуникация и сътрудничество с хора от различни националности.
Мобилността се реализира по проект № 2020-1-BG01-KA102-078771 „Биоикономика за „зелени“ работни места в земеделието и селския туризъм”, финансиран от програма Еразъм +, дейност КД1-мобилност за обучаеми и персонал в ПОО.
В неделя група от 24 ученици пристигнаха в град Брага – Португалия. Групата е придружавана от 3 ръководители. С тях за мониторингово посещение е директорът на училището г-жа Светлана Калапишева.
Мобилност има за цел провеждане на ученическа практика, която ще се осъществи по предварително съгласувана между партньорските организации програма.
Понеделникът бе посветен на културна програма - посещение на забележителности в град Брага. Брага е петият по големина град в Португалия. Намира се в северозападната част на страната. Разположен е между две реки - Кавадо и Ешти. Градът има хилядолетна история и може да се похвали с чудесна архитектура. Ето някои от известните забележителности, които посетиха учасниците в проекта:
- Катедралата на Брага е първата португалска катедрала. Издигната е няколко десетилетия преди основаването на страната. Построяването и започва през 11-ти век. Катедралата е посветена на Дева Мария.
- Съкровищницата в музея на катедралата е най-голямата и забележителност. В нея са изложени скъпоценности, събирани през вековете.
- Епископският дворец, който се намира срещу катедралата.
- Музеят на изкуството в град Брага.
- Кралската църква.
- Светилище Сомейро и др.
От вторник започна учебната програма, която включва работни посещения и практически дейности, като са обхванати:
- компании за биологично земеделие;
- компании за развитие на селски туризъм;
- компании, прилагащи устойчиви методи на производство в съчетание с трудово ангажиране на лица в уязвима позиция;
- компании, използващи възобновяеми ресурси и опазващи биоразнообразието и околната среда;
- запознаване с философията и модела на пермакултурата като добра практика за развитие на устойчиво земеделие и др.
Фирми партньори за провеждане на практиката в реална работна среда са:
- Alexandra Isabel Lobo Coutinho Gonçalves Campos Unipessoal.
- Confraria de Nossa Senhora do Sameiro.
- Travel Planet.
Проект № 2021 - 1 - BG01 - KA122 - VET - 000035921, "Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО"
Програма "Еразъм+" на Европейския съюз, Ключова дейност 1 - "Образователна мобилност за граждани" сектор "Професионално образование и обучение".
Програма "Еразъм+" на Европейския съюз, Ключова дейност 1 - "Образователна мобилност за граждани" сектор "Професионално образование и обучение".
Проектът включва обучение на учители и проовеждане практика на ученици в град Лайпциг - Германия.
След пандемичните 2020 и 2021 година, училището вижда необходимост от бързото адаптиране на предлаганото образование към възможностите на дигитализираната учебна среда. Необходимо е да се активизира интереса на учениците към професионализация чрез работа във виртуална среда. Нуждите, които ПГЗ "Стефан Цанов" може да задоволи с този проект са свързани с разширение на дигиталните възможности на ПОО: 1. Осигуряване на практическо обучение с ИКТ на учениците в европейска среда. 2. Повишаване на професионалния капацитет на учителите за работа в дигитализирана учебна среда по европейски модел.
След пандемичните 2020 и 2021 година, училището вижда необходимост от бързото адаптиране на предлаганото образование към възможностите на дигитализираната учебна среда. Необходимо е да се активизира интереса на учениците към професионализация чрез работа във виртуална среда. Нуждите, които ПГЗ "Стефан Цанов" може да задоволи с този проект са свързани с разширение на дигиталните възможности на ПОО: 1. Осигуряване на практическо обучение с ИКТ на учениците в европейска среда. 2. Повишаване на професионалния капацитет на учителите за работа в дигитализирана учебна среда по европейски модел.
ОСНОВНИ ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА:
1. Подпомагане на учениците в надграждането на ключовите компетенции в областта на органичното земеделие и селския туризъм. 2. Усъвършенстване на методите и практиките за обучението на работното място, чрез устойчиво транснационално сътрудничество. СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ ЗА УЧЕНИЦИТЕ: 1. Развиване на ключовите компетенции по професиите "Растителна защита и агрохимия", "Агроекология", "Механизация на селското стопанство", "Автомобилна мехатроника", "Селски туризъм" и "Системно програмиране" чрез стаж на реално работно място. 2. Развиване на трансверзалните умения за адаптиране към работната и социалната среда. 3. Подобряване на владеенето на английски език в работната и социалната среда. 4. Повишаване на осведомеността и разбирането на особеностите на чуждестранната култура и държава в европейски контекст. 5. Укрепване на мотивацията за неформално учене и нагласата за гъвкава заетост и предприемачество в биоикономиката. 6. Създаване на трайни нагласи за участие в икономика на бъдещето със "зелено" производство и потребление. ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА ИНСТИТУЦИЯ: 1. Повишаване на капацитета, привлекателността и международното измерение на училището чрез подобрение на сфери в Европейския план за развитие. 2. Гъвкаво прилагане на формалното и неформалното ПОО, иновациите в заетостта и предприемачеството за съвременна високотехнологична професионална подготовка. 3. По-добро признаване на компетенциите чрез европейски инструмент ECVET. 4. Повишаване на качеството на предлаганото ПОО в европейско измерение. 5. Подобряване на мрежата от партньорства в ПОО в европейски контекст. 6. Утвърждаване на трайна училищна политика за обучение на кадри за икономика на бъдещето със "зелено" производство и потребление. По време на мобилността в град Брага - Португалия, учениците ще проведат своята практика в работещи компании, специализирани в областта на органичното биоземеделие и селския туризъм. Те ще имат възможност да извършват следните практически дейности: - Запознаване със структурата и предмета на дейност на конкретната компания, в която са разпределени; - Участие в ежедневните дейности, извършвани в компанията, като: прибиране на реколта от екологично произведени зеленчуци и плодове, измерване и пакетиране на готовата продукция; - Запознаване с с ежедневните дейности, извършвани в туристически обекти - къщи за гости, фамилни хотели, заведения за бързо хранене и др. |
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА:
1. Надграждане на професионалните компетентности. Осигуряване на професионално обучение на участниците в европейска среда, което да ги мотивира за постижения в професионалното им развитие. Учениците ще имат достъп до допълнително практическо обучение в европейска среда, което да надгради съществуващите знания и умения и да ги мотивира за реализация в секторите на техните професии. 2. Подобрение на чуждоезиковите компетентности. Осигуряване на възможности за подобрение на чуждоезиковите компетентности на участниците, което да усили професионалното им развитие. Учениците ще имат възможност да усвоят нова терминология на английски език в дигиталните обучения, ще имат възможност да разчитат инструкции и схеми,да обсъждат поставените задачи, да общуват в чуждоезикова работна и социална среда. 3. Подобрение на социализацията и меките умения. Осигуряване на възможности за подобрение на меките умения на участниците, което да подкрепи личностното и професионалното им развитие. Това ще се постигне в процеса на комуникация и работа по време на мобилността в Германия чрез изпълнение на екипни задачи, в определен срок и изисквано качество. 4. Приобщаване към социално-културните европейски ценности. Осигуряване на позитивни стимули за социално-културно приобщаване към европейските ценности, което да подкрепи гражданското самосъзнание. 5. Адаптиране на учебния процес към дигитализирана среда за преподаване и учене по европейски модел. Опознаване и внедряване на добри практики в дигитализирането на ПОО в Германия, в полза на институцията. Училището ще подобри качеството на учебно-производствената си дейност в дигитализирана среда по европейски модел. По време на мобилността в град Лайпциг - Германия, учениците ще проведат своята практика в работещи компании, на реални работни места. Те ще имат възможност да извършват следните практически дейности: - Запознаване със структурата и предмета на дейност на конкретната компания, в която са разпределени; - Създаване на прости бази от данни - телефонни номера, електронни адреси,банкови сметки и др. - Запознаване с шаблони и различни стартови решения; - Работа с потребителски интерфейс - шрифтове, цветове, дизайни идр. - Автоматично създаване на документи, свързване на документи; - Разучаване и сравняване на различни софтуерни програми. |
Работа по Проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921
„Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, програма „Еразъм+“ Ключова дейност 1 „Образователна мобилност за граждани“ сектор "Професионално образование и обучение" за осъществяване на поставената цел: "Адаптиране на учебния процес към дигитализирана среда за преподаване и учене по европейски модел." |
мобилността в град Лайпциг - Германия
В периода от 30.07.2022 –14.08.2022 год.
|
Първи ден от мобилността в град Лайпциг - Германия по "Еразъм+"
16 ученици от ПГ по земеделие „Стефан Цанов“ – гр. Кнежа ще трупат професионален опит в Германия. 4 педагогически специалисти от ПГ по земеделие „Стефан Цанов“ – гр. Кнежа трупат професионален опит. Проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО. В периода на изпълнение на дейностите, групата от ученици и учители с помощта на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) и благодарение на международния съвместен опит с фирма VITALIS ще превърнат ученето в действие. Започна провеждането на ученическата практика по проекта. Учениците се запознаха с фирма «Виталис», преминаха инструктаж по безопасност и се разделиха по групи, по предварително съгласувани 3 учебни програми: 1-ва група, обучаваща се по програма „Дигитален бизнес и администрация“ 2-ра група, обучаваща се по програма „Конструиране на дронове“ 3-та група, обучаваща се по програма „Модул компютърни игри“ Денят, за четиримата педагогически специалисти, които са включени в обучението на персонал в областта на професионалното образование и обучение в чужбина – проследяване на работата (практически опит в обучението), започна със запознаване с работата и целите на Vitalis като приемаща компания за проекти по „Еразъм+“ и разглеждане на работилниците им. След обяд участваха в семинар за дуалната система на обучение в Германия в Саксонската агенция за образование (Sächsische Bildungsagentur). На него се обсъдиха теми са проблемите и предимствата на дуалното обучение, разликата между учебните програми и професионалната практика и настоящата ситуация на чиракуването и пазара на труда. Вечерта групата от ученици и учители от ПГ по земеделие „Стефан Цанов“ – гр. Кнежа се отдаде на културни посещения с екскурзовод на основните забележителности град Лайпциг. Новината можете да видите ТУК. |
Ученици и учители от ПГ по земеделие „Стефан Цанов“ – гр. Кнежа пристигнаха в град Лайпциг - Германия, за да вземат участие в международна среща по "Еразъм+".
В периода от 30.07.2022 –14.08.2022 год. 16 ученици от ПГ по земеделие «Стефан Цанов» - гр. Кнежа ще участват в мобилност по проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО. На 31.08.2022 г. бяха посрещнати от партньорската организация Vitalis, в град Лайпциг - Германия. VITALIS, като организация домакин, приема участници от всички европейски страни. През последните 22 години натрупаха опит от повече от 850 реализирани проекта в различни сфери на професията. Разработват, заедно с повече от сто малки и средни предприятия в региона Лайпциг и Хале, моделни проекти в рамките на проекти Леонардо да Винчи, ESF и Erasmus+ KA1. |
Вторник – 02.08.2022 г.
Втори ден от мобилността в град Лайпциг - Германия по проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО. За трите групи от ученици обучението в мултикултурна среда премина по следният начин: 1-ва група, обучаваща се по програма „Дигитален бизнес и администрация“: Представяне на софтуера, дизайн на софтуера и използване на софтуера според сектора (цели, какво е необходимо, какво се очаква). 2-ра група, обучаваща се по програма „Конструиране на дронове“: Въведоха ги в света на дроновете, платките и двигателите, в блоковете за управление, програмируемите платки и GPS системите. 3-та група, обучаваща се по програма „Модул компютърни игри“: Запознаха ги със стандартите за качество, хигиена и здраве, на фирмените наредби, мерки за безопасност и здраве при работа. Интегрираха ги в ежедневните трудови дейности. Групата от педагогически специалисти участва в семинар за дигитализация на професионалното образование и обучение в Германия. Те получиха изчерпателна информация за сътрудничеството между фирми и професионални училища с ИКТ. Специален фокус върху областта на обучителните програми и ИКТ методите в образованието: за горско стопанство, дървообработване, градинарство и използване на Google Workspace For Education. Техническо посещение в компанията Karl-Heine-Schule в Лайпциг и местното професионалното училище, където наред с други професии се обучават и автомонтьори. Сряда 03.08.2022 Трети ден от мобилността в град Лайпциг - Германия по проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО, премина в практикуване на различните задачи и дейности. За трите групи от ученици през третият ден продължи развиването на способности за професионална и социална адаптация: 1-ва група, обучаваща се по програма „Дигитален бизнес и администрация“: Денят на учениците премина в създаване на Start Up бизнес (визуализация). Анализ на всички процеси в стартиращата компания. Дефиниране на всички процеси. 2-ра група, обучаваща се по програма „Конструиране на дронове“: Учениците се занимаваха с проектиране на дрон и след това го тестваха, за да се уверят, че ще бъде жизнеспособен, като летящ обект. 3-та група, обучаваща се по програма „Модул компютърни игри“: Учениците се запознаха и използваха основния набор от инструменти за геометрия. Педагогическите специалисти преминаха през базирано обучение за групата около интегрирането на ИКТ в планирането на уроците. Също така посетиха няколко компании и институции, например Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig (HTWK). Четвъртък 04.08.2022 Четвъртият ден от мобилноста в град Лайпциг - Германия по проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО, премина в практикуване на различните задачи и дейности по план. За трите групи ученици, денят мина по следният начин: 1-ва група, обучаваща се по програма „Дигитален бизнес и администрация“: Учениците се учиха да създават прости бази данни (контакти, управление на съдържанието, сметки). Сравняваха различни програми и работиха с потребителски интерфейс. 2-ра група, обучаваща се по програма „Конструиране на дронове“: Учениците се запознаха с 3D принтирането , работеха по проектиране на дрон със софтуер за 3D обекти. 3-та група, обучаваща се по програма „Модул компютърни игри“: Учениците се запознаха със сложна геометрия и проучване на статичните мрежи, импортираните 3d мрежи от външни програми и как могат да се използват материали за промяна на външния им вид. Педагогоическите специалисти продължиха с усвояване и прилагане на иновативни методи и инструменти на преподаване. Посетиха няколко компании и институции, като: Центъра за образование и технологии (професионален колеж BTZ) der Handwerkskammer Halle (Saale), „ZAW GmbH – Zentrum für Aus- und Weiterbildung“ в Schkeuditz, Ккато част от немската система за дуално обучение за професионално образование и обучение. Запознаха се с работната и обучаващата среда на учениците от центъра за образование , запознаха се с условията за обучение на редица професии, като: заварчици, автомонтьори, металообработващи работници, дърводелци, бояджии, електротехници, строители, фризьори и много други професии. Петък 05.08.2022 Пети ден от мобилността в град Лайпциг - Германия по проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО продължава с придобиване и надграждане на качествени знания, умения и компетенции в сферата на ИКТ. Учениците работиха и развиха интеркултурните си компетенции: 1-ва група, обучаваща се по програма „Дигитален бизнес и администрация“: Създаване на база данни, работиха с потребителски интерфейс (шрифтове, цветове, фонове, нюанси, дизайн). Работният ден завърши с обобщение на наученото до сега. 2-ра група, обучаваща се по програма „Конструиране на дронове“: Денят премина в създаване на помощни материали и отстраняване на неизправности и корекции при печат на горна и долна дъска. 3-та група, обучаваща се по програма „Модул компютърни игри“: Създаване и детайлизиране на основна стая и на стая с арка. Педагогическите специалисти се срещнаха с представител на ТПП Лайпциг, запознаха се със ситуацията и шансовете на германския и европейския пазар на труда в процеса на дигитализация. Посетиха завода на BMW в Лайпциг, един от най-модерните и устойчиви автомобилни заводи в света. Докоснаха се до най-съвременното производство на автомобили отблизо - от производство на класически автомобили до електрическа мобилност Събота 06.08.2022 и Неделя 07.08.2022 Шестият и седмият ден от мобилността по проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО са посветени на културни посещения с екскурзовод на основните забележителности в Германия. В съботният ден учениците посетиха Лайпциг - Германия: площад „Аугустусплац” с Лайпцигската опера и концертната зала „Гевандхаус”, църквите „Св. Никола” и „Св. Томас”, пасажа “Mädler Passage”, Новото и Старото кметство. В неделя се насладиха на приятна разходка на зоопарка в град Лайпциг. В рамките на стажа те развиват не само своите професионални и езикови компетенции, но също и умения за общуване и работа с хора от различни националности. За педагогическите специалисти културна програма бе друга. В събота разходка с екскурзовод в саксонската столица – Дрезден. Посещение на забележителностите на града: известният Цвингер, резиденция дворец, опера Земпер, тераса Брюл, посещение на музея на порцелана, художествената галерия “Alte Meister” и “Neue Meister”. В неделя посетиха Берлин. Градска обиколка на германската столица с разглеждане на забележителностите и запознаване с интересната история за германския живот, традиция и история. Посещение на площад Потсдамер Плац с останките от Берлинската стена, известната Бранденбургска врата, алеята Унтер ден Линден с Германски държавен университет. С това завършва обучението на 4-та педагогически специалисти от ПГ по земеделие „Стефан Цанов“ – гр. Кнежа, които натрупаха професионален опит по международна програма „Еразъм+“ в периода от 30.07.2022 –07.08.2022 год. Благодарим за ползотворната работа и споделеният опит на нашите партньори и нови приятели от VITALIS. „Еразъм+“ помага за разширяване мрежата от международни контакти, даващи възможност за нови партньорства в различни мобилности. Понеделник 08.08.2022 През осмият ден от учебната практика в реални работни места по проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО нашите ученици продължават да напредват. 1-ва група, обучаваща се по програма „Дигитален бизнес и администрация“ работиха по създаване на бази данни и потребителски интерфейс (шрифтове, цветове, фонове, нюанси, дизайн). 2-ра група, обучаваща се по програма „Конструиране на дронове“ печатаха индивидуалните рамена за дрона и изчислиха размера на двигателя, необходим за повдигане на нашия дрон. 3-та група, обучаваща се по програма „Модул компютърни игри“ използваха рамката на стаята и започнаха да развиват външния й вид. Вторник 09.08.2022 През деветият ден от учебната практика в реални работни места по проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО нашите ученици продължават да напредват. 1-ва група, обучаваща се по програма „Дигитален бизнес и администрация“ работиха по показване и редактиране на данни и дизайн. 2-ра група, обучаваща се по програма „Конструиране на дронове“ изчисляване размера и формата на витлото за оптимално летене. Дизайн и печат на витлата. Изграждане на табло за управление на двигателя или ESC. 3-та група, обучаваща се по програма „Модул компютърни игри“ се занимаваха с осветление на околната среда. Системи за осветление на Lear и на Unreal Engine 4, включително насочени светлини, точкови светлини и спот светлини. Научиха се да пропускат осветление и също така покрийте отраженията в Unreal и как да настроят актьори за улавяне на отражение. Сряда 10.08.2022 През десетият ден от учебната практика в реални работни места по проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО нашите ученици продължават да напредват. 1-ва група, обучаваща се по програма „Дигитален бизнес и администрация“ работиха по интегриране на стандартите XML, XSLX, CSV (импорт, експорт, споделяне). Автоматично създаване на документи. 2-ра група, обучаваща се по програма „Конструиране на дронове“ програмиране на радиостанцията и монтиране към рамката. Програмиране на полет дистанционно и тестване на първото излитане. 3-та група, обучаваща се по програма „Модул компютърни игри“ последваща обработка. Започнете последваща обработка, за да завършите не само външния вид на околната среда, но и как се чувства потребителят Четвъртък 11.08.2022 През единадесетият ден от проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО нашите ученици работиха по: 1-ва група, обучаваща се по програма „Дигитален бизнес и администрация“ работиха по секторно ориентирани решения. Офис решения за различни клиенти (напр. пекарни, месарници, хотели, супермаркети и др.). 2-ра група, обучаваща се по програма „Конструиране на дронове“ тестов полет и програмиране полетния контролер да получава информация от GPS. 3-та група, обучаваща се по програма „Модул компютърни игри“ използване на Sequencer за създаване на видеоклипове Петък 12.08.2022 Подследният ден от работата по проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000035921, „Улеснен достъп до дигитални възможности в ПОО“, финансиран от програма „Еразъм+“, КД1 – мобилност за обучаеми и персонал в ПОО. Нашите ученици имаха довършителни работи: 1-ва група, обучаваща се по програма „Дигитален бизнес и администрация“ Секторно ориентирани решения. Офис решения за различни клиенти (напр. пекарни, месарници, хотели, супермаркети и др.). Запознаване с приложения, особено в мобилната употреба. 2-ра група, обучаваща се по програма „Конструиране на дронове“ Програмирайте камера за правене на снимки. Тествайте полета и направете снимки на определени места в района. Програмирайте контролера да изпраща изглед на живо от дрона. Тест на контролера за изпращане на изглед на живо 3-та група, обучаваща се по програма „Модул компютърни игри“ Довършителни работи. Използвайте допълнителни ефекти и настройки, за да подобрите визуализациите на сцените и да добавите частици, за да създадете реалистично усещане за вашата среда. Финализиране на сцена и добавяне на герой, който позволява на потребителя да се разхожда из околната среда и да проверява създадените визуализации В края на деня на официална церемония представител на фирма VITALIS връчи на учениците сертификатите за участие по проекта. Споделиха опит и мнения относно престоя в Германия, относно обучителните и културни програми. |
1) Програма „ЕРАЗЪМ +, Ключова дейност КД1, сектор „Професионално образование и обучение” с регистрационен № 2019-1-BG01-KA102-062066 с наименование „Биоикономика за „зелени” работни места по европейски модел” ;
2) Програма Еразъм +, Ключова дейност КД1, сектор „Училищно образование”, с регистрационен № 2019-1-BG01-KA101-061369, наименование: „ Нови технологии, приложения и социални мрежи в класната стая”. Приключил през 2020г. Предстои подаване на отчетен доклад;
3) Програма "Еразъм+", ключова дейност КД1, сектор "Професионално образование и обучение", с рег. № 2020-1-BG01-KA102-078771, с наименование "Биоикономика за "зелени" работни места в земеделието и селския туризъм". Одобрен за финансиране.
2) Програма Еразъм +, Ключова дейност КД1, сектор „Училищно образование”, с регистрационен № 2019-1-BG01-KA101-061369, наименование: „ Нови технологии, приложения и социални мрежи в класната стая”. Приключил през 2020г. Предстои подаване на отчетен доклад;
3) Програма "Еразъм+", ключова дейност КД1, сектор "Професионално образование и обучение", с рег. № 2020-1-BG01-KA102-078771, с наименование "Биоикономика за "зелени" работни места в земеделието и селския туризъм". Одобрен за финансиране.
Проект „Биоикономика за "зелени" работни места в земеделието и селския туризъм“, по Програма
„Еразъм+”, Ключова дейност 1: „Образователна мобилност за граждани”.
ПРОЕКТЪТ следва да бъде реализиран за 14 месеца в периода от 01.12.2020 г. до 31.01.2022 г
„Еразъм+”, Ключова дейност 1: „Образователна мобилност за граждани”.
ПРОЕКТЪТ следва да бъде реализиран за 14 месеца в периода от 01.12.2020 г. до 31.01.2022 г
ПРОЕКТ „Биоикономика за „зелени”работни места по европейски модел”,
Програма „Еразъм+” - № 2019-1-BG01-KA102-062066 КД1- „Образователна мобилност на граждани и обучение на персонал”, сектор „Професионално образование и обучение”
Описание на проекта
Проектът "Биоикономика за "зелени" работни места по европейски модел" е предмет на тристранно сътрудничество между Професионална гимназия по земеделие "Стефан Цанов" - град Кнежа, България, с индустриален институт по аграрно инженерство PIMR (Industrial institute of Agricultural Enginering) - Познан, Португалия и Международна агенция за мобилност и обучение AMFI (Agenzia per la mobilita e la Formazione internazionale) - Челано, Италия. От взаимен интерес за трите страни е насочване на усилията към осигуряване на качествено професионално обучение, ориентирано според политиките на Европейския съюз към подкрепа на регионалното развитие на биоикономика чрез иновации, устойчивост и създаване на "зелени" работни места. В основата на проекта е обмяната на опит в развитието на биологичното земеделие и селския туризъм в България, Портагия и Италия. Устойчивото развитие на биоикономиката в Портогалия и Италия дава основание на Професионална гимназия по земеделие "Стефан Цанов"да търси възможности за проучването на иновациите в ПОО там, осигуряването на обучение за училищен персонал и провеждане практика на ученици от училището на реални работни места, с цел преодоляване на несъответствията в професионалните компетенции и надграждане с добри практики от полския и италианския образователен опит, в сътрудничество с обучителните институции и работодателите.
За учителите и учениците ще бъде осигурена необходимата обучителна среда и реални работни места за практика с опитни ментори. Реализирането на проекта ще гарантира изпълнението на неговите основни цели:
- Подпомагане на учениците в надграждането на професионални знания, умения и компетентности в областта на органичното земеделие и селския туризъм в иновативна европейска работна среда;
- Подпомагане на професионалното развитие на персонала чрез усвояване на европейски стандарти в ПОО в сферата на органичното земеделие и селския туризъм;
- Повишаване на капацитета, привлекателността и международното измерение на училището чрез въвеждане на европейски иновации за професионализиране в областта на биоикономиката.
Проектът е краткосрочен. В рамките на една година ще бъдат организирани две образователни мобилности за ученици и училищен персонал: краткосрочна мобилност за 21 ученици (в две групи с по две придружаващи лица).
Мобилностите ще се осъществят в земеделски фирми и обекти за селски туризъм, разположени в района на град Брага, Портогалия и град Челано, Италия. По време на практиката, участниците в проекта ще имат възможност да се запознаят и да участват пряко в агротехнически дейности и технологични процеси, свързани с отглеждането на зеленчуци, плодове, грозде и други агрокултури с прилагане на принципите и методите на екологичното земеделие. Ще се запознаят с технологии за производство на различни видове вино и зехтин; със затваряне на цикъла на агробизнеса и стимулиране на производства, генериращи по-висока добавена стойност, както и с развиване на селски туризъм.
Дългосрочните ползи от проекта са насочени към трайно повишаване на качеството на ПОО, предлагано от ПГЗ "Стефан Цанов" и задоволяване на потребностите от специализирани кадри по земеделие в региона и страната, обучени в прилагането на модерно биоземеделие с добавъчна стойност от селски туризъм, за устойчиво развитие на биоикономиката.
Линк към сайта на проекта http://projectk1.weebly.com/
ПРОЕКТ 2019-1-BG01-KA101-061369
НОВИ ТЕХНОЛОГИИ, ПРИЛОЖЕНИЯ И СОЦИАЛНИ МЕДИИ В КЛАСНАТА СТАЯ
Програма „Еразъм+” , КД1 – „Образователна мобилност за граждани”, сектор „Училищно образование”
ИНФОРМАЦИОННА БРОШУРА ПГЗ "Стефан Цанов" . гр Кнежа, Ви представя информационна брошура по Проект 2019-1-BG01-KA101-061369, "Нови технологии, приложения и социални медии в класната стая". можете да разгледате на следния линк. |
За периода 15.09.2019 - 14.09.2020 година Професионална гимназия по земеделие „Стефан Цанов“ ще вземе участие в международния проект по КА1 "Нови технологии, приложения и социалните медии в класната стая". Целта на този проект е учителите да актуализират и обогатят знанията и уменията си по отношение създаването и внедряването на новите технологии, мобилни приложения и социалните медии в учебния процес.
Професионална гимназия по земеделие "Стефан Цанов" е със статут на иновативно училище и участието в този проект ще подпомогне разработката на интерактивни уроци по общообразователните предмети, с тенденция тази база с материали да обхване и специалните предмети.
В периода 16-22.02.2020 година екип учители по различни общообразователни предмети ще посети град Болоня, Италия, където ще се включи в обучение за работа с on-line и desktop приложения за обработка на изображения, видео, игри с учебна насока. Ще споделят и обогатят опита си в създаването на електронни уроци и в структурирането им в споделена база от учебни ресурси.
Професионална гимназия по земеделие "Стефан Цанов" е със статут на иновативно училище и участието в този проект ще подпомогне разработката на интерактивни уроци по общообразователните предмети, с тенденция тази база с материали да обхване и специалните предмети.
В периода 16-22.02.2020 година екип учители по различни общообразователни предмети ще посети град Болоня, Италия, където ще се включи в обучение за работа с on-line и desktop приложения за обработка на изображения, видео, игри с учебна насока. Ще споделят и обогатят опита си в създаването на електронни уроци и в структурирането им в споделена база от учебни ресурси.
КРАТЪК ОБЗОР НА ДЕЙНОСТИТЕ, ПРОВЕДЕНИ ПО ВРЕМЕ НА МЕЖДУНАРОДНИТЕ СРЕЩИ
ПРОЕКТ 2019-1-BG01-KA101-061369
НОВИ ТЕХНОЛОГИИ, ПРИЛОЖЕНИЯ И СОЦИАЛНИ МЕДИИ В КЛАСНАТА СТАЯ
Програма „Еразъм+” , КД1 – „Образователна мобилност за граждани”, сектор „Училищно образование”
НОВИ ТЕХНОЛОГИИ, ПРИЛОЖЕНИЯ И СОЦИАЛНИ МЕДИИ В КЛАСНАТА СТАЯ
Програма „Еразъм+” , КД1 – „Образователна мобилност за граждани”, сектор „Училищно образование”
Участие на учители в обучителен курс в град Болоня, Италия - дейност по проект № 2019-1-BG01-KA101-061369,"Нови технологии, приложения и социални медии в класната стая", финансиран от Център за управление на човешките ресурси и съфинансиран от програма "Еразъм+" на Европейския съюз
От 16 до 22 февруари, 2020г., пет учители от Професионална гимназия по земеделие "Стефан Цанов" участват в обучителен курс в град Болоня, Италия, като дейност от международен проект № 019-1-BG01-KA101-061369,"Нови технологии, приложения и социални медии в класната стая", финансиран от Център за управление на човешките ресурси и съфинансиран от програма "Еразъм+" на Европейския съюз. Целите на проекта са: -Да се повишат дигиталните и социални компетентности на участващите в мобилността учители, както и компетентностите за общуване на чужд език, чрез участие в обучителен курс. -Да се съдейства за високи постижения в образованието, като се даде възможност на учителите да интегрират нови технологии и социални медии в преподаването. По време на курса ще бъдат изпълнени следните дейности: -Въведение в курса: Социални медии, информационни и комуникационни технологии и нови цифрови тенденции в образованието и управлението на класната стая -Въведение във Facebook и как да го използваме за овластяване на общността на обучението - Практическа работа: създаване на група и страница във Facebook; - Практическа работа: проектиране на учебна общност във Facebook; - Въведение в Twitter и как да го използвате като източник на съдържание; - Практическа работа: създаване на съдържание в Twitter; - Практическа работа: създаване на списък в Twitter; - Как лесно да създадете зашеметяващо видео; - Практическа работа: създаване на видео с Magisto или iMovie; - Въведение в YouTube и как да се възползвате от него по образователна причина; - Практическа работа: създаване на канал и плейлист; - Въведение в Pinterest, Instagram и Tumblr и как да ги използваме като образователни инструменти; - Практическа работа: създаване на дъска на Pinterest; - Практическа работа: създаване на ангажиращо изображение; - Практическа работа: създаване на ангажиращ блог. Очаква се учителите да повишат своите професионални компетентности, като добият умения за:Използване на социални медии, информационни и комуникационни технологии и нови цифрови тенденции в образованието и управлението на класната стая. Очаква се също учителите да подобрят своите умения за комуникация на английски език, да обменят добри практики и споделят опит с участници, идващи от цяла Европа, да осъществят контакти с хора и организации, работещи в областта на образованието в Европа, чрез ежедневно сътрудничество и работа в мрежа. |
|
ПРОЕКТ „Биоикономика за „зелени”работни места по европейски модел”, Програма „Еразъм+” - № 2019-1-BG01-KA102-062066 КД1- „Образователна мобилност на граждани и обучение на персонал”, сектор „Професионално образование и обучение”
Проект „Биоикономика за „зелени“ работни места“, финансиран от програма Еразъм +, договор № 2019-1-BG01-KA102-062066 в периода 09.12.2019 – 17.12.2019 година, гр. Челано, Италия
През периода 09.12.2019 – 17.12.2019 година взеха участие г-жа Веселка Хинкина, учител агрономически дисциплини и г-жа Бисерка Хинкина, учител по селски туризъм в осъществяване на дейности по проект „Биоикономика за „зелени“ работни места“, финансиран от програма Еразъм +, във връзка с бъдещото кариерно развитие на учениците в град Челано, Италия.
На 09.12.2019 година отпътуваха от гр. Кнежа за Челано, Италия. На 10.12.2019 година в първият ден от посещението в гр. Челано, Италия са се запознали с италианската образователна система, в частност със средно професионално училище в град Авезано. Запознаване със специалностите и дейностите на училището. Демонстрация на различни лабораторни упражнения, извършени от учениците. На 11.12.2019 година са ги запознали с Институт по биотехнологии CRUA, чиято основна дейност е производството на био активатори (микроорганизми) за агроекологичният сектор. На 12.12.2019 година са посетили в COVALPA - Земеделско кооперативно дружество и Асоциация на земеделските производители. Освен с отглеждането на зеленчуци дружеството отговаря и за цялостното им качество, безопасността на храните, сертифициране на продуктите и интегриран контрол. На 13.12.2019 година бяха в компанията Torti patate в Авезано, чиято дейност е да създава селекция от най-добрите картофи отглеждани в региона, като си сътрудничи с най-квалифицираните производители на италиански картофи. На 14.12.2019 година се е осъществила екскурзия до град Рим, където са посетили част от италианските културни наследства. На 15.12.2019 година гостуваха в близките градове Ровере и Алиели, където са се запознали с техните истории. На 16.12.2019 година присъстват на посещение в Confagricultura - Обща конфедерация на италианското земеделие. Конфедерацията се грижи, както за селскостопанските предприятия, така и за проблемите на младите земеделски предприемачи. На 17.12.2019 година пътуване по маршрут Челано – Авезано – Рим – София – Кнежа. |
РЕАЛИЗИРАН ПРОЕКТ С УЧЕНИЦИ НА ЗЕМЕДЕЛСКАТА ГИМНАЗИЯ В КНЕЖА
В Професионална гимназия по земеделие „Стефан Цанов“ неотдавна бе реализиран проект по програма „Еразъм+“, Ключова дейност К1 - Образователна мобилност за обучаеми и учители в сферата на професионалното образование и обучение на тема „Надграждане на знания и умения за иновационна техника и технологии, използвани при производството на земеделска продукция". Съгласно Договор № 2014-1-BG01-KA102-000834 20 ученици от гимназията в специалности "Механизация на селското стопанство" и "Растителна защита и агрохимия“ бяха в гр.Познан, Полша, където с любезното съдействие на тамошния Индустриален институт за аграрно инженерство (PIMR) проведоха своята учебна практика. |
Целите на проекта бяха: надграждане на знания и умения за иновации в областта на изпитването, производството и експлоатацията на земеделска техника;надграждане на знания и умения за иновациите, прилагани при производството на продукция в растениевъдни и животновъдни ферми; подобряване постиженията на професионалното образование и улесняване навлизането на младежи на пазара на труда; овладяване на нови подходи и методи при работа в мултикултурен екип; провеждане на практика в реална работна среда; подобряване на трудовите навици и формиране на професионални компетенции .В PIMR учениците се запознаха с дейността на института и създадените там земеделски и хидромелиоративни машини, с използването на нови технологии и взеха участие в 3D проектирането при конструиране и изпитване на нова земеделска техника.В частната фирма с 30-годишна история в производството на земеделска техника „КОВАЛСКИ“ наблюдаваха различни технологични процеси и имаха възможност да работят в екип с операторите на съответните машини при производството на земеделска техника.
|
В земеделска фирма „ЯГРОЛ“, част от земеделското сдружение ТОП ФАРМС, се запознаха с внедрените нови технологии при производството на картофи и в животновъдството.
След двуседмичното си практическо обучение учениците получиха европейски сертификати. Финалът на проекта бе поставен на 12 май т.г. с информационна среща за отчитане на резултатите: обогатени знания и умения на учениците в сферата на земеделската техника чрез тестване и сервизно обслужване на нова техника в реална работна среда; повишени компетенции в областта на иновациите в технологиите за производство на земеделска продукция и на земеделска техника; придобити умения за интегриране в мултикултурна среда и за успешно адаптиране в нея; обогатен културен кръгозор по отношение на бита, традициите и религията в Полша. |
На срещата бяха поканени представители на РИО-Плевен, общинска администрация – Кнежа, работодатели и партньори, учениците-участници в проекта и техните родители. Двама от участниците – Мирослав Василкьов и Марко Мънков – направиха презентация на по-важните моменти от реализацията на проекта. Бяха раздадени и информационни брошури на гостите, родителите и учениците. Мнения и впечатления изразиха и някои от останалите ученици, както и директорката на училището, г-жа Калапишева, и придружаващите учители.
След официалната презентация на информацията, подготвена от участниците, за гостите бе организиран коктейл. |
Предварителни изпити за набиране на участници в проекта
През месеците ноември и декември 2014г. ПГЗ „Стефан Цанов“ проведе предварителни изпити за набиране на участници в предварителна селекция по проект по Програма „ЕРАЗЪМ + “, Ключова дейност К1 - Образователна мобилност за обучаеми и учители в сферата на професионалното образование и обучение.
Проектът се осъществява по Договор № 2014-1-BG01-KA102-000834 на тема: „Надграждане на знания и умения за иновационна техника и технологии, използвани при производството на земеделска продукция“
Явиха се 27 ученици от 11 и 12 клас, специалност "Растителна защита и агрохимия" и "Механизация на селското стопанство".
Изпитите бяха под формата на писмен тест за оценяване на професионалните компетентности на кандидатите, които разполагаха с 3 часа за решаването му.
Резултатите от изпитите, както и крайното класиране на селектираните ученици предстои да бъде публикувано.
Проектът се осъществява по Договор № 2014-1-BG01-KA102-000834 на тема: „Надграждане на знания и умения за иновационна техника и технологии, използвани при производството на земеделска продукция“
Явиха се 27 ученици от 11 и 12 клас, специалност "Растителна защита и агрохимия" и "Механизация на селското стопанство".
Изпитите бяха под формата на писмен тест за оценяване на професионалните компетентности на кандидатите, които разполагаха с 3 часа за решаването му.
Резултатите от изпитите, както и крайното класиране на селектираните ученици предстои да бъде публикувано.
още Информация за проекта:
През учебната 2014/2015 година Професионална Гимназия по земеделие "Стефан Цанов" - град Кнежа реализира проект по програма Еразъм.Рализирането на проекта се извърши съвместно с Индустриален институт за Аграрно инженерство в град Познан - Полша /като приемаща институция/. Проектът е насочен към мобилност на 20 ученици от специалностите "Механизация на селското стопанство" и "Растителна защита и агрохимия".
Целите, които си поставя ПГЗ "Стефан Цанов" с реализирането на проекта са общи и специфични - в съответствие със Стратегията на Европейския съюз "Европа 2020" и отнасящи се към повишаване професионалните умения и компетенциите на бенефициентите.
За успешното реализиране на мобилността, групата се запозна с историята и културата на Полша, както и с особеностите на полското земеделие.
Мобилната практика се проведе от 28.03.2015 год. до 11.04.2015 год., като участниците бяха разпределени във ферми /растениевъдни и животновъдни/ и в предприятие за производство на земеделска техника. Тези фирми са в партньорски отношения и предоставят на нашия партньор - ПИМР своите бази за провеждане на практика на студенти от земеделските и техническите специалности.
Резултати от проекта: Ползвателите повишиха личната си професионална квалификация и езикови компетенции. Получиха ценни знания за изискванията на Националния и Европейския пазар на труда, което ще им помогне да се реализират като добри професионалисти.
Целите, които си поставя ПГЗ "Стефан Цанов" с реализирането на проекта са общи и специфични - в съответствие със Стратегията на Европейския съюз "Европа 2020" и отнасящи се към повишаване професионалните умения и компетенциите на бенефициентите.
За успешното реализиране на мобилността, групата се запозна с историята и културата на Полша, както и с особеностите на полското земеделие.
Мобилната практика се проведе от 28.03.2015 год. до 11.04.2015 год., като участниците бяха разпределени във ферми /растениевъдни и животновъдни/ и в предприятие за производство на земеделска техника. Тези фирми са в партньорски отношения и предоставят на нашия партньор - ПИМР своите бази за провеждане на практика на студенти от земеделските и техническите специалности.
Резултати от проекта: Ползвателите повишиха личната си професионална квалификация и езикови компетенции. Получиха ценни знания за изискванията на Националния и Европейския пазар на труда, което ще им помогне да се реализират като добри професионалисти.